Ђаци подржавају забрану мобилних телефона у школама, али траже да их користе на одморима. Одговори зашто им на одмору требају изненађују
Ђаци се слажу с тим да им се забрани употреба мобилних телефона током наставе, али траже да на школским одморима имају телефоне.
Овај став изнет је на консултацијама поводом израде Нацрта закона о забрани коришћења мобилних телефона у основним и средњим школама коме су присуствовали ученици, родитељи, наставници, директори школа, психолози, педагози, правници…
Заштитник грађана Зоран Пашалић, који је иницирао израду овог прописа као и консултације са децом око законског текста, каже да је интересовање ученика за учешће на трибини било неочекивано велико, па је одлучено да се одржи још састанака по целој Србији.
Иначе, у законском предлогу који је Пашалић сачинио предвиђено је да се телефони одузимају на улазу у школу и враћају када се настава заврши, али деци смета што им се апарати одузимају током целог боравка у школи, па траже да их добију на одморима.
Шта ће деци телефони на одмору
– Када сам их питао шта ће вам телефон на одмору, давали су различите одговоре – прича Пашалић за Новости и наводи ставове које су деца изнела:
– Један од аргумената је био да има ђака који се ни са ким на одморима не друже и да им је за то потребан телефон. Наш циљ је управо то да се ђаци друже и социјализују, а не да им апарат буде најбоље друштво. Пријатељства и контакти за цео живот стичу се баш у школама, а то није могуће ако не комуницирају између себе. Затим, један дечак је рекао да му телефон треба да пита баку како је, а кад сам га питао када је последњи пут назвао баку, није могао да се сети. Затим су говорили – а шта ако се догоди нешто, као на пример у “Рибникару”, како да јаве родитељима. За то постоје директор и секретар школе…
Родитељи који су учествовали на трибини скренули су пажњу да су телефони њихове деце скупи и да постоји опасност да се изгубе и поломе.
– Зашто купују скупе апарате ако им је циљ само да контролишу где им је дете – пита Пашалић.
Казне до милион динара
Законским предлогом који је сачинио заштитник грађана предвиђене су и казне, па би тако школа која не води “табелу о мобилним телефонима” или то ради мимо правила, била кажњена од 100.000 до 1.000.000 динара. И родитељски буџет био би на удару, јер се предвиђа да, уколико ђак одбије да преда телефон, слаже име или побегне, а истог дана се не “покаје”, његови родитељи плате казну од 10.000 до 100.000 динара. Иста казна од 10.000 до 100.000 динара прети и особама које би покушале да ђаку “дотуре” телефон тајним путевима, попут убацивања кроз прозор или доношења у школско двориште.
Директоре брине како обезбедити ред када 500 деце дође у школу и сви истовремено треба да оставе апарат, јер законским текстом је предвиђено да ученици предају своје мобилне телефоне овлашћеном чим уђу у просторије школске зграде, саопште име презиме и разред, што се уписује у табелу о телефонима. Они се ту чувају док трају часови и преузимају тек кад ученик напушта школу, осим када здравствене потребе или неке изузетне ситуације изискују другачије.
Како обезбедити одрживо решење
Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа, који је учествовао на трибини, сматра да је неодрживо законско решење које предвиђа уписивање ђака на улазу у школу.
– Замсилите школе у којима има неколико стотина ученика и да сви они морају на улазу да оставе телефон. Питање је и ко би их одузимао и уносио белешке о апаратима, требало би засполити нове људе – каже Антић.
Он сматра да би решење било да се на ходницима школа уграде чврсте касете у које би деца сама остављала телефоне, а то је и решење које су примениле школе у неким европским државама.
Психолози су указали колико је опасна зависност од телефона, и да се може мерити само са зависношћу од коцке, јер за то двоје нема лека. Изнет је и податак да се 22 деце лечи у болници за лечење болести зависности.
Зоран Пашалић истиче да ће све примедбе деце бити скупљене и разматране, а неке од њих биће уграђене у законски текст.
Иако је било најављивано да ће закон бити усвојен у првој половини ове године, то ће се вероватно одгодити за јесен. Како каже Зоран Пашалић, циљ је да наредна школска година почне са Законом о забрани мобилних у школама.
Извор: Kurir.rs/ Новости


Leave a Reply