Да, наставници имају распуст, али он ни приближно није као ђачки
Како се приближава летњи распуст, тако се све чешће могу чути и коментари на рачун просветних радника.
- Благо њима, цело лето слободни!
- Не раде ништа три месеца, а после се жале...
- Што ја нисам просветни радник па да имам летњи распуст!
Али, да им неко стварно понуди да узму дневник у руке и суоче се са 30 враголастих ђака, неспремних да 45 минута с пуном пажњом слушају час, нисмо сигурни колико би њих тада пристало.
Но, да не мудрујемо, питали смо једног наставника када за њих почиње распуст и докле траје, и шта раде када се ученици распусте а часова више нема.
- После завршетка школске године, што је ове године 24. јуна, одржавају се одељенска и наставничка већа. На одељенском већу се закључују оцене, а седнице су дуготрајне и исцрпљујуће. За сваког ученика морате да образложите оцену, а да се разредни старешина и директор усагласе - каже за Телеграф наставник Милорад Антић и председник Форума средњих стручних школа.
Посебно обиман посао, и то папиролошки, имају разредне старешине, али и поједини наставници. Они сређују комплетну педагошку документацију, сведочанства, дипломе, дневнике.
- Након одељенских већа, крећу припреме за полагање разредног испита и поправног испита у августу. Припреме за поправни испит треба да чине 10 одсто од укупног фонда часова тог предмета. Потом иду припреме за упис ученика за наредну школску годину. Одређује се комисија и завршава остала процедура. Након тога долази на ред стручно веће из одређених области или предмета где се врши анализа и предлог директора школе који наставник ће ком одељењу да предаје - набраја Антић.
Након силних заседања и папира с којима просветари треба да се изборе, док други мисле да уживају у хладовини на некој плажи, коначно креће упис и заказује се наставничко веће да се изнесу резултати и да се види колико је ученика уписано.
- То је неопходно и да би се видело колико ће ђака ићи на грађанско васпитање, а колико на веронауку - додаје наш саговорник.
Тек негде око средине јула и наставници могу да кажу да је одмор почео. У просеку су, објашњава Антић, слободни до средине августа, али то зависи и од година стажа, броја деце, освојених награда...
- Од 15. августа до 1. септембра организују се поново наставничка већа и полагања поправних испита. Онај ко није искористио годишњи одмор, директор му остатак пребацује за зимски распуст - на крају додаје он.
Извор:
telegraf.rs