
Ово је само једно у низу нових правила о оцењивању која додатно спуштају ионако срозане критеријуме у школама
Ако се приговор родитеља на оцену усвоји, наставник ће, чак и ако има добар углед и деценије искуства, морати да иде на додатно усавршавање о “оцењивању и комуникацијским вештинама”. То предвиђа члан 82 Закона о основама система образовања и васпитања који се односи на Приговор на оцењивање, оцену и испит.
Ни то није све, упозоравају у Форуму средњих стручних школа, који је позвао просветаре да се успротиве овом члану. Ако директор школе процени да додатна обука није променила став наставника о оцењивању, Министарство просвете ставиће га под свој надзор.
- Директор школе одлучиваће о приговору родитеља на оцену. Ако директор буде сматрао да је приговор основан, поништиће оцену, а колегу наставника ставиће под педагошки надзор. Онда ће ђак чија је оцена поништена изаћи пред трочлану комисију и ако комисија такође утврди да оцена није изведена у складу са законом, наставник се шаље на стручно усавршавање у области оцењивања и комуникацијских вештина. Замислите да то понижење пролази наставник који 25 година ради у просвети и који се “усудио” да неком ђаку да тројку, јер ђак у том тренутку није ни знао за више. Морамо рећи НЕ овом члану и додатном деградирању наше професије – упозорава Антић.
Наставнику који после “усаврашавања” не погне главу, следи ново понижење – надзор Министарства просвете над његовим радом, додаје Антић.
Ово је само једно у низу нових правила о оцењивању која додатно спуштају ионако срозане критеријуме у школама. Тако ће, рецимо, наставници контролне морати да најаве пет дана унапред, а уколико више од половине ученика добије јединицу на тесту, он ће се аутоматски поништити. Ако наставник да ученицама ненајављени тест, оцену са њега неће смети да унесе у дневник.
Telegraf.rs већ је писао о томе да је и пре ових правила јединица избрисана из школа, јер се оцене толико поклањају, да се кечеве више нико и не усуђује да да.
(М. Лесковац)
|